University News

WIU Students Initiated Into Golden Key Society

January 28, 2013


Share |
Printer friendly version

MACOMB, IL – Nearly 120 Western Illinois University students were inducted into the Western Illinois Chapter of the Golden Key International Honor Society.

A new member recognition event took place Sunday, Jan. 27 in the University Union Lamoine Room.

The mission of the Society is to enable its members to "realize their potential through the advancement of academics, leadership and service."

The Golden Key International Honor Society was founded in November 1977 and is an academic honor society that recognizes and encourages scholastic achievement and excellence among college and university students from all academic disciplines. Students at the sophomore, junior, senior and graduate level whose academic records place them among the top 15 percent of their respective classes are invited to join the society.

The society, which has over 400 chapters in colleges and universities in eight countries, offers its members over $1 million in scholarships each year. Golden Key also partners with major corporations and graduate programs and provides campus and community service opportunities.

ADAMS COUNTY
Camp Point:
Michael Quigley, senior, political science
Quincy: Dillon Cook, junior, psychology

BUREAU COUNTY:
LaMoille:
Kelsey Wenzel, senior, psychology

CASS COUNTY
Beardstown:
Isamar Chavez, senior, bilingual education

COOK
Alsip:
Nicole Ithal, senior, elementary education
Bellwood: Maya Stainback, graduate student, political science
Buffalo Grove: Matthew Epstein, junior, accounting
Chicago:
(60640): Olivia Brooks, junior, psychology
(60646): Lauren Stevens, senior, communication
(60652): Katherine Hallmon, senior, family and consumer sciences
(60655): Terrence McMahon, junior, law enforcement and justice administration
(60659): Mariana Saba, graduate student, instructional design and technology
Des Plaines: Donna Herrera, senior, forensic chemistry
Inverness: Andrew Brach, senior, accounting
Midlothian: Kara Chicoine, senior, biological science
Oak Forest: Mark Pries, junior, law enforcement and justice administration
Orland Park: Michael Mihalov, junior, communication sciences and disorders; Sarah Harris, graduate student, education
Palos Hills: Joshua Gentile, Fall 2012 graduate with bachelor's degree in philosophy
Thornton: Rachel Sisk, graduate student, biological science

DEWITT:
Clinton:
Sarah Tomkinson, senior, journalism

DUPAGE COUNTY
Addison:
Trevor Paulsen, junior, exercise science
West Chicago: Matthew Hellman, junior, history

FULTON COUNTY
Avon:
Christopher Zimmerman, graduate student, political science
Canton: Danielle Madtson, senior, social work; Rachel Van Middlesworth, senior, music
Cuba: Todd Van Middlesworth, graduate student, biological science; Dena Shaw, senior, elementary education
Farmington: Kristin Wallace, graduate student, anthropology

HANCOCK COUNTY
Augusta:
Colton Eddington, junior, graphic communication
Carthage: Kristianna Lorenz, graduate student, law enforcement and justice administration; Crystal Cho Jones, senior, religious studies
Hamilton: Nathan Pierce, graduate student, history
Plymouth: Bethanie Shelley, senior, finance
Sutter: Began Beeler, senior, math

HENDERSON COUNTY
Oquawka:
Katelyn Miller, senior, law enforcement and justice administration

HENRY COUNTY
Atkinson:
David Cross, senior, information systems
Kewanee: Abigail Stevenson, senior, elementary education
Orion: Matthew Thor, senior, law enforcement and justice administration

JO DAVIESS COUNTY
Galena:
Taylor Herrick, senior, psychology
Stockton: Katie Arand, senior, family and consumer sciences

KANE COUNTY
Hampshire:
Matthew Drendel, senior, law enforcement and justice administration
Maple Park: Sarah Goodrich, senior, special education

KNOX COUNTY
Dahinda:
Brock Cody, junior, supply chain management
Galesburg: Mellissa McCants, senior, special education; Hannah Bushong, senior, communication sciences and disorders; Nika Nyysti, senior, computer science

LAKE COUNTY
Fox Lake:
Kimberly L. O'Connell, senior, law enforcement and justice administration

LASALLE COUNTY
Sheridan:
Abiah Schrader, senior, general studies

LEE COUNTY
Dixon:
Lisa Ellingsen, senior, elementary education

MADISON COUNTY
Glen Carbon:
Thomas Velez, senior, law enforcement and justice administration

MARION COUNTY
Kell:
Jerome Burkhead, junior, law enforcement and justice administration

MCDONOUGH COUNTY
Bardolph:
John D. Johnson, junior, political science, history
Colchester: Haley Humes, junior, psychology
Macomb: Hussam AL-Barakati, graduate student, computer science; Angela Bahr, senior, biological science; Dawn Baldwin, graduate student, post baccalaureate certificate in women's studies and African American studies; Diesel Baldwin, graduate student, post baccalaureate certificate in biology; Candice Biswell, graduate student, instructional design and technology; Nathan Bush, graduate student, theatre; Rachel Bush, graduate student, psychology; Alexandria Hamm, senior, education; Nathan Hamm, senior, law enforcement and justice administration; Jessica Hample, graduate student, communication; Sharon Hunter, graduate student, liberal arts and sciences; Mary Kiritsy, senior, elementary education; Kessica Longshore, junior, French; Caleb Markey, senior, finance; Danyelle Marvel, senior, family and consumer sciences; Janell McGruder, graduate student, educational counseling; Rachel Murphy, junior, communication sciences and disorders; Kaitlyn Ramey, junior, pre-nursing; Lisa Steffen, graduate student, recreation, park and tourism administration; Angela Thomason, senior, general studies; Justin Valdez, senior, psychology
Prairie City: Travis Brown, graduate student, liberal arts and sciences

MCHENRY COUNTY
Algonquin:
Nicole Palumbo, senior, psychology
Cary: Alexandria Zoellner, senior, journalism

MCLEAN COUNTY
Colfax:
Kristin Jaskowiak, senior, communication

MERCER COUNTY
Aledo:
Stephanie Peterson, senior, graphic communication

MORGAN COUNTY
Meredosia:
Rachel Presley, graduate student, instructional design and technology
Waverly: Jared Ruholl, graduate student, biology

OGLE COUNTY
Byron:
Brian Olson, senior, graphic communication

ROCK ISLAND COUNTY
East Moline:
Leah Quintana, senior, elementary education; Zachary Andrew, senior, biological science; Anne C. Hayes, senior, political science
Hampton: Ashley Van Speybroeck, senior, recreation, park and tourism administration
Hillsdale: Brandon Ellis, senior, history
Milan: Breanna Aswege, senior, elementary education; Kayla Ulfig, senior, elementary education
Moline: Jerome Burkhead, senior, elementary education

SALINE COUNTY
Carrier Mills:
Kimberly Moulton, senior, general studies

SANGAMON COUNTY
Springfield:
Kayleigh Marcotte, junior, elementary education; Julie Hoffman, graduate student, reading

SHELBY
Moweaqua:
Kyle Wiseman, junior, law enforcement and justice administration

SCHUYLER COUNTY
Rushville:
Heather Carey, graduate student, theatre

SCOTT COUNTY
Winchester:
Katherine Fairfield, graduate student, history

STEPHENSON COUNTY
Freeport:
Katy Hattula, senior, special education

TAZEWELL COUNTY
East Peoria:
Andrea Patten, senior, communication
Pekin: Allison Hoyle, junior, elementary education
Peoria: Jacob Hansen, senior, biological science
Washington: Emily Marvin, graduate student, history

WARREN COUNTY
Monmouth:
Rachel Haynes, senior, education; Debra Mckee, junior, pre-business management
Roseville: Cassandra Zimmerman, graduate student, history

WILL COUNTY
Braidwood:
Jacob M. Anderson, senior, meteorology
Elmwood: Chelsie Forrest, senior, chemistry

WINNEBAGO COUNTY
Rockford:
Jameel Granberry, senior, law enforcement and justice administration

WOODFORD
Eureka:
Chelsea J. Davis, junior, athletic training

OUT-OF-STATE
ALASKA
Anchorage:
Lily Blouin, graduate student, history

IOWA
Bettendorf:
Georg Gunzenhauser, graduate student, business administration
Muscatine: Jeffrey Keith, senior, elementary education
Wappello: Josh Kramer, senior, exercise science
West Burlington: Rhonda Reif, graduate student, communication

MISSOURI
Macon:
Samuel McDowell, junior, music

INTERNATIONAL
CANADA
Ontario:
Ilana Solomon, graduate student, theatre; Man Hin Tse, graduate student, communication sciences and disorders

JAPAN
Tokyo:
Minoru Ueda, graduate student, music

SAUDI ARABIA
Mecca:
Ahmad Saeedi, graduate student, physics
Riyadh: Abeer Bin Taleb, graduate student, educational leadership

SOUTH KOREA
Gwangju:
Dong Jin Kim, graduate student, educational leadership


Posted By: WIU News (U-Relations@wiu.edu)
Office of University Relations