Department of Mathematics and Philosophy

 2018 North American Annual Meeting

May 16 - May 19, 2018

Western Illinois University • Macomb, Illinois



Day 1 (Wednesday, May 16)
Morning:

9:00 - 9:45 Registration, coffee and snacks (Morgan Hall 109)


9:45 - 10:00 Opening Remarks (Morgan Hall 109)


10:00 - 11:00 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Bradd Hart (McMaster), In defense of ultraproducts


11:15 - 12:15 Tutorial (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Theodore Slaman (UC Berkeley), Recursion theory and Diophantine approximation I


Afternoon:

2:00 - 4:00 Special Sessions 1

Computability Theory (Morgan Hall 220)

  • 2:00-2:25 Damir Dzhafarov (Connecticut), Joins in the strong Weihrauch degrees
  • 2:30-2:55 Mathieu Hoyrup (INRIA & Nancy), Embedding computable real functions
  • 3:00-3:25 Rachel Epstein (Georgia College), Computable reducibility and agreement on a set A
  • 3:30-3:55 Dan Turetsky (Notre Dame), Which Harrison orderings look most like ordinals

Logic and Philosophy (Morgan Hall 230)

  • 2:00-2:50 Farzaneh Derakhshan (Carnegie Mellon), Computational Interpretation of Substructural Proofs
  • 3:00-3:50  Graham Leach-Krouse (Kansas State), Burali-Forti as a purely logical paradox

Model Theory (Morgan Hall 222 - Jana Marikova)

  • 2:00-2:25 Christopher Miller (Ohio State), Component-closed expansions of the real line
  • 2:30-2:55 Gabriel Conant (Notre Dame), Independence in generic incidence structures
  • 3:00-3:25 Saugata Basu (Purdue), VC-density and homological dimension
  • 3:30-3:55 Vahagn Aslanyan (Carnegie Mellon), Ax-Schanuel and strongly minimal sets in reducts of differentially closed fields

Proof Theory (Morgan Hall 226)

  • 2:00-2:50 Colin McLarty (Case Western), Class field theory in exponential function arithmetic (EFA)
  • 3:00-3:25 Daniyar Shamkanov (NRU School of Economics/Steklov Institute), Cut-elimination for the modal logic of transitive closure via non-well-founded proofs
  • 3:30-3:55 Takayuki Kihara (Nagoya), Weihrauch counterparts of reverse mathematical principles 

Set Theory (Morgan Hall 228)

  • 2:00-2:50 James Cummings (Carnegie Mellon), Iteration theorems old and new
  • 3:00-3:25 Nam Trang (Irvine), Large cardinals, determinacy and forcing axioms
  • 3:30-3:55 Omer Ben-Neria (UCLA), Ordinal definable sets and singular cardinals

4:15 - 5:15 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Julia Knight (Notre Dame), Roots of polynomials in fields of generalized power series


5:25 - 6:30 Karp Prize Presentation and Lecture (Morgan Hall 109)


6:40 - 6:45 Group Photo (Sherman Hall steps)


6:45 - 9:30 Welcoming Reception (Western Illinois University Union - William Brattain Lounge)


8:30 - 11:00 ASL Council Meeting (Western Illinois University Union - Board Room)


Day 2 (Thursday, May 17)
Morning

8:00 - 9:00 Coffee and Snacks (Morgan Hall 109)


9:00 - 11:00 Special Session 2

Computability Theory (Morgan Hall 220)

  • 9:00-9:25 Christopher Porter (Drake), Aspect of Bernoulli randomness
  • 9:30-9:55 Francois Dorais (Vermont), Reverse mathematics of countable second-countable spaces
  • 10:00-10:25 Steffen Lempp (Wisconsin), The complexity of countable models of strongly minimal theories
  • 10:30-10:55 Henry Towsner (Penn), Disentangling the complexity of Ramsey's Theorem, the first order part

Logic and Philosophy (Morgan Hall 230)

  • 9:00-9:50 Walter Dean (Warwick), Undecidability and intensionality via arithmetized completeness
  • 10:00-10:50 Fan Yang (Helsinki), Analyzing Arrow's Theorem Through Dependence and Independence Logic

Model Theory (Morgan Hall 222 - Jana Marikova)

  • 9:00-9:25 Patrick Speissegger  (McMaster), Analytic continuation of functions definable in Ran,exp
  • 9:30-9:55  Erik Walsberg  (UI Urbana-Champaign),  Interpolative Fusions
  • 10:00-10:25 Alf Onshuus (Los Andes), Definably amenable groups and invariant means
  • 10:30-10:55 Hunter Chase (UI Chicago), Machine learning and stability

Proof Theory (Morgan Hall 226)

  • 9:00-9:50 Liron Cohen (Cornell), Cycles for the sake of induction
  • 10:00-10:25 Angeliki Koutsoukou-Argyrak (Cambridge), Proof mining mathematics, formalizing mathematics
  • 10:30-10:55 Ulrich Kohlenbach (Darmstadt), Proof-theoretic methods in convex optimization

Set Theory (Morgan Hall 228)

  • 9:00-9:25 Garrett Ervin (Carnegie Mellon), Sierpinski's cube problem for linear orders
  • 9:30-9:55 William Chan (North Texas), L (R) with determinacy satisfies the Suslin hypothesis
  • 10:00-10:25 Aristotelis Panagiotopoulos (Cal Tech), Menger compacta and projective Fraïssé limits
  • 10:30-10:55 Joseph Zielinski (Carnegie Mellon), Roelcke precompact sets and locally Roelcke precompact Polish groups

11:15 - 12:15 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Dima Sinapova (UI-Chicago), Stronger tree properties and the SCH


Afternoon

2:00 - 3:00  Tutorial (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Andrew Marks (UCLA), Descriptive set theory and geometrical paradoxes I


3:15 - 4:15 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Artem Chernikov (UCLA), Local distality and distal expansions of stable theories


4:30 - 6:30 Contributed Talks 

Session I (Morgan Hall 222 - Jana Marikova)

  • 4:30-4:50 Victoria Noquez, Vaught's two cardinal theorem and quasiminimality in continuous logic
  • 4:55-5:15 James Hanson,  Separable and inseparable Gromov-Hausdorff categoricity in continuous logic
  • 5:20-5:40 Alexi Block Gorman,* Philipp Hieronymi and Elliot Kaplan, Pairs of theories satisfying a Mordell-Lang condiiton
  • 5:45-6:05 Danul Guanatilleka, Counting countable models of Baldwin-Shi hypergraphs
  • 6:10-6:30 John Baldwin, The paradigm shift in model theory

Session II (Morgan Hall 226)

  • 4:30-4:50 Tejas Bhojraj,  Quantum Solovay randomness
  • 4:55-5:15 Wesley Calvert,* Sergei S. Goncharov, Valentina Harizanov, Andrei Morozov, Alexandra Soskova and Daniel Turetsky,  Simigroups of partial automorphisms
  • 5:20-5:40 Linda Lawton,  Decidability of the AE-theory of P1  classes modulo finite differences
  • 5:45-6:05 Russell Miller,  Hilbert's Tenth Problem does not respect Turing equivalence

Session III (Morgan Hall 230)

  • 4:30-4:50 Sean Ebels-DugganIdentifying cardinal abstracts via embeddings into induced models
  • 4:55-5:15 Landon D. ElkinA theorem of infinity for Principia Mathematica
  • 5:20-5:40 Damon Scott,  Modeling mathematical practice with well-formed mathematical contexts
  • 5:45-6:05 Bernd BuldtOn properties sufficient for Gödel's second Incompleteness theorem

Session IV (Morgan Hall 228)

  • 4:30-4:50 Francesco ParenteOn regular ultrafilters, Boolean ultrapowers and Keisler's order
  • 4:55-5:15 Assad Shani,  Borel equivalence relations and weak choice principles
  • 5:20-5:40 Kameryn Williams,  Minimal models for second order set theories
  • 5:45-6:05 Yong ChengAnalysis of Martin-Harrington theorem in higher order arithmetic

Day 3 (Friday, May 18)
Morning

8:00 - 9:00 Coffee and Snacks (Morgan Hall 109)


9:00 - 10:00  Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Andreas Weiermann (Ghent), Generalized Goodstein sequences and notation systems for finite numbers


10:15 - 11:15 Tutorial Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Theodore Slaman (UC Berkeley), Recursion theory and Diophantine approximation II


11:30 - 12:30 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

J.C. Beall (Connecticut), Logic from a subclassical point of view


Afternoon

2:00 - 3:00 Tutorial Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Andrew Marks (UCLA), Descriptive set theory and geometrical paradoxes II


3:15 - 4:15 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Joel Nagloo (Bronx Community College), Model theory and classical differential equations 


4:30 - 6:05 Contributed Talks 

Session V (Morgan Hall 222 - Jana Marikova)

  • 4:30-4:50 Santiago Camacho, The exponential field of transeries with a monomial set is undecidable
  • 4:55-5:15 Nigel Pynn-Coates, Differential-henselianity and maximality of asymptotic valued differential fields
  • 5:20-5:40 Travis Nell,  Distal and non-distal behavior in pairs
  • 5:45-6:05 Reid Dale,  Is there a really good definition of mass

Session VI (Morgan Hall 228)

  • 4:30-4:50 Gabriel Goldberg, The ultrapower axiom
  • 4:55-5:15 Itay Neeman and Zach Norwood*,  Remarkable cardinals and coding along trees
  • 5:20-5:40 Ivan Ongay-Valverde, Splitting localization and prediction numbers

Session VII (Morgan Hall 226)

  • 4:30-4:50 Joachim Muller-Theys,  Soundness of the provability predicate
  • 4:55-5:15 Fedor Pakhomov and James Walsh,*  Reflection ranks in axiomatic theories
  • 5:20-5:40 Wim Ruitenbeurg,  A constructive logic and Fregean set theory that avoids Russell's paradox

6:30 - 9:30  Conference  Banquet (Western Illinois University Union - Lamoine Room)


Day 4 (Saturday, May 19)
Morning

8:00 - 9:00 Coffee and Snacks (Morgan Hall 109)


9:00 - 10:00 Invited Lecture (Morgan Hall 109 - Doug LaFountain)

Slawomir Solecki (Cornell), Fraïssé limits and compact spaces


10:15 - 12:15 Special Sessions 3

Computability Theory (Morgan Hall 220)

  • 10:15-10:40 Denis Hirschfeldt (U Chicago), The reverse mathematics of Hindman's theorem for sums of exactly two elements
  • 10:45-11:10 Grégory Lafitte (Montpellier), Higher order computability musings and absoluteness
  • 11:15-11:40 Paul Shafer (Leeds), Reverse mathematics, Ekeland's variational principle and Caristi's fixed point theorem
  • 11:45-12:10 Linda Brown Westrick (Connecticut), Determined Borel codes in reverse mathematics

Logic and Philosophy (Morgan Hall 230)

  • No sessions

Model Theory (Morgan Hall 222 - Jana Marikova)

  • 10:15-10:40 Nick Ramsey  (UC Berkeley),  Measures in simple theories
  • 10:45-11:10 Philipp Hieronymi (UI Urbana-Champaign), Properties of structures with o-minimal open cores
  • 11:15-11:40 Minh Tran (UI Urbana-Champaign), The groups Z and Q with predicates for being square free 
  • 11:45-12:10 Caroline Terry (Maryland), Dividing lines and jumps in growth rates of hereditary properties

Proof Theory (Morgan Hall 226)

  • 10:15-10:40 Noah Schweber  (Wisconsin)Topological games and reverse mathematics

 Set Theory (Morgan Hall 228)

  • 10:15-11:05 Natasha Dobrinen (Denver), Ramsey theory of homogeneous k-clique-free graphs
  • 11:15-12:05 Robin Tucker-Drob (Texas A & M), Conjugation invariant means on groups and inner amenability

 

  •