Organization


Board of Directors  Division and Chairs  Past Officers Past Division Chairs *Elections*

 Home
 Who Are We?
 Who's in Charge?
 Why Join?
 News
 Meetings
 Links

 

 

Board of Directors

  • President: T. Miller (Texas A&M)
  • President-Elect: G. Holt (USDA-ARS-CSRL-CPPRU)
  • Past-President: D. Dierig (USDA-ARS-NCGRP)
  • Secretary: D. Santra (U of Nebraska)
  • Treasurer: W.B. Phippen (Western Illinois U)
  • Webmaster: W.B. Phippen (Western Illinois U)

 Divisions and Chairs

  •  General Crops and Products: M. Berti (NDSU)
  •  Fiber and Cellulosic Crops: D. Bajwa (NDSU)
  •  Medicinal & Nutraceutical Plants: H. R. Juliani (Rutgers U)

  •  Natural Rubber and Resins: S. Smith (Bridgestone)

  •  Oilseeds: L. Severino (Embrapa)

Newsletter Editor

  •  K. O'Hara (USDA-ARS- NCAUR)

Membership and Conference Registrar

  •  V. Teetor (U of Arizona)

Program Abstract Editor

  •  M. Berti (NDSU)  

 

Board of Directors Archive - Passwords required

 

Elections

Submit Your Nominations for New AAIC Officers!

Take an active interest in the leadership and direction of our society! Please submit your nominations for the leadership positions that are up for election this year. We will be electing a new President-Elect and Secretary in 2014. Nominations will be accepted until August 1, 2014, then electronic voting will commence. Election results will be announced at the Annual AAIC Conference.

Role of the President-Elect:  Serve as under­study to the President, serve as President in the President's absence, serve as chair of the Long Range Planning Committee, and as a member of the program and local arrangements committee for the Annual Conference at which he/she will be serving as president.   As President the following year– preside over the Board of Directors and Annual Business Meetings, and provide leadership to the Association, compiles a report on the status of the Association upon assuming the office of past president, containing: list of board members; current by-laws; committee reports; secretary, treasurer, and editor reports (including newsletters); audit com­mittee reports; Annual Meeting reports, and other official docu­mentation. Serve as member of the Long Range Planning Committee. (need nominations for 2014)

Role of the Treasurer: Keep the financial records of the Association and send annual dues notices in (January of each year) the beginning of the fiscal year, file necessary documents to comply with non-profit status for the Association, and serve as chair of the Budget Committee.

Role of the Secretary: Keep an official record of all minutes of the Board of Directors and Annual Business Meetings, conduct a mail ballot for election of officers and for amendments to the Bylaws, file the required corporation reports, solicit annual reports from all Association Committees and Divisions, function as a parliamen­tarian at the Annual Business Meeting, and serve as chair of the Membership Development and Publicity Committee. (need nominations for 2014)

Submit your nominations to the current AAIC Past-President: 

Dr. David Dierig
Bridgestone Americas, Inc.

4140 West Harmon Rd.

Eloy, Arizona 85131

Phone: (520) 494-3682
DierigDavid@bfusa.com

 

Past Board of Directors

 

Year President President-Elect Treasurer Secretary News-Editor Webmaster
2014 T. Miller G. Holt W.B. Phippen D. Santra K. O'hara W.B. Phippen
2013 D. Dierig T. Miller W.B. Phippen D. Santra K. O'hara W.B. Phippen
2012 C. McMahan D. Dierig W.B. Phippen R.L. Evangelista K. O'hara W.B. Phippen
2011 B. Johnson C. McMahan D. Auld R.L. Evangelista S. Fischer W.B. Phippen
2010 T. A. Isbell B. Johnson D. Auld R.L. Evangelista S. Fischer W.B. Phippen
2009 S.C. Cermak T. A. Isbell D. Brenner R.L. Evangelista R.J.Roseberg              F.S. Nakayama W.B. Phippen
2008 C. Gardner S.C. Cermak D. Brenner M. Jenderek R.J.Roseberg              F.S. Nakayama W.B. Phippen
2007 W.B. Phippen C. Gardner D.A. Dierig M. Jenderek R.J.Roseberg              F.S. Nakayama W.B. Phippen
2006 D.J. Johnson W.B. Phippen D.A. Dierig C. Gardner D. Bransby W.W. Schloman, Jr.
2005 W.W. Schloman, Jr. D.J. Johnson B. Morris C. Gardner D. Bransby W.W. Schloman, Jr.
2004 R.W. Gesch W.W. Schloman, Jr. B. Morris S.C. Cermak D. Bransby  
2003 R.J. Roseberg R.W. Gesch B. Phillips S.C. Cermak D. Bransby  
2002 T. A. Coffelt R.J. Roseberg B. Phillips S.C. Cermak D. Bransby  
2001 D.T. Ray T. A. Coffelt R.A. Holser S.C. Cermak R. Roseberg  
2000 R. L. Myers A. Wohlman R.A. Holser D. Jasso de Rodriguez R.J. Roseberg  
1999 T.A.  Isbell R. L. Myers C. A. Bailey D. Jasso de Rodriguez R.J. Roseberg  
1998 D. A. Dierig T.A.  Isbell C. A. Bailey W.W. Schloman, Jr. R.J. Roseberg  
1997 T. P. Abbott D. A. Dierig J. Arquette W.W. Schloman, Jr. R.J. Roseberg  
1996 M.A. Foster T. Abbott J. Arquette D.A. Dierig L.K. Glaser  
1995 W. Coates M.A. Foster J. Arquette D.A. Dierig L.K. Glaser  
1994 J. Brown W. Coates K. Cornish A. Gathman L.K. Glaser  
1993 D.T. Ray J. Brown K. Cornish A. Gathman L.K. Glaser  
1992 D.L. Johnson D.T. Ray K. Cornish J.L. Fowlwer L.K. Glaser  
1991 C.L. Gonzalez D. Johnson M.C. Shannon J.L. Fowlwer F.S. Nakayama  
1990 A.E. Thompson C.L. Gonzalez M.C. Shannon M.A. Foster F.S. Nakayama  

 

 

Past Division Chairs

  DIVISIONS
Year Natural Rubber & Resins (Guayule) General Crops & Products Oilseed Fiber & Cellulosics Medicinal & Nutraceutical Meadowfoam Jojoba Kenaf & Fibers Epoxy Oils Erucic Crops
2014 S. Smith M. Berti L. Severino D. Bajwa H.R. Juliani          
2013 L. Johnson M. Berti L. Severino G. Holt B. Morris          
2012 L. Johnson M. Berti G. Chen G. Holt  B. Morris          
2011 M. Gupta D. Santra G. Chen G. Holt  B. Morris          
2010 M. Gupta D. Santra L. Marek G. Holt  H.R. Juliani          
2009 C. McMahan R.J. Roseberg L. Marek T.A. Rymsza  H.R. Juliani          
2008 C. McMahan R.J. Roseberg R.L. Evangelista T.A. Rymsza D. Jasso de Rodriguez & H.R. Juliani          
2007 T.A. Coffelt R.J. Roseberg B.L. Johnson T.A. Rymsza D. Jasso de Rodriguez          
2006 T.A. Coffelt R. J. Roseberg B.L. Johnson   D. Jasso de Rodriguez S. Salisbury        
2005 T.A. Coffelt R.J. Roseberg W.B. Phippen     J. Hatteburg        
2004 T.A. Coffelt D. Johnson W.B. Phippen     J. Hatteburg        
2003 T.A. Coffelt D. Bransby W.B. Phippen     J. Hatteburg        
2002 W.W. Schloman, Jr. D. Bransby R.W. Gesch     J. Hatteburg        
2001 M. Foster D. Bransby R.W. Gesch     J. Crane        
2000 M.A. Foster D. Bransby S. Erhan     J. Crane D. Palzkill      
1999 F.S. Nakayama J. Nelson S. Erhan     A. Wohlman D. Palzkill   P.K. Martin J. Gardner
1998 F.S. Nakayama J. Nelson S. Erhan              
1997 F.S. Nakayama J. Nelson T.A. Isbell     A. Wohlman R. Ayerza S.P. McLaughlin P.K. Martin J. Gardner
1996 W.W. Schloman, Jr. J. Nelson R. Kleiman       R. Ayerza C.G. Cook    
1995 W.W.Schloman, Jr. J. Nelson R. Kleiman       R. Ayerza C.G. Cook    
1994 M.A. Foster R.L. Myers R. Kleiman       R. Ayerza C.G. Cook    
1993 D.A. Dierig R.L. Myers R. Kleiman       J.H. Brown C.G. Cook    
1992 D.A. Dierig I.P. Ting         J. H. Brown      
1991 D.T. Ray D.L. Johnson         J.H. Brown      
1990 D.T. Ray D.L. Johnson         J.H. Brown